Úvod > Firmy > Pavel Čížek s. r. o.

Tradičná čínska medicína dnes...

Namiesto dlhého vysvetľovania máme pre vás dva príbehy z praxe. 
 

Han dynastie, roku 154 pred Kr., Severná Čína.

Žena mandžuského nájazdníkov pracuje na poli. Fúka chladný vietor. Popoludní po práci pociťuje svrbenie v hrdle, stuhnutie šije a bolesti hlavy s vodovou nádchou. Navštívi miestneho bosonohého lekára, ktorý jej pripraví odvar z niekoľkých čínskych bylín a počas niekoľkých hodín sa jej stav podstatne zmení k lepšiemu a do 2 dní je úplne zdravá.

 

Rok 1998, Vancouver, Kanada.

Pán McCarthy, marketingový manažér, vystupuje z klimatizovaného lietadla. Spotený potom sadá do klimatizovaného taxíka. Večer v hoteli pociťuje bolesti hlavy so stuhnutím šije, pálenia v hrdle, objavuje sa vodová nádcha s opakovaným kýchaním. Podľa rady svojho čínskeho obchodného partnera navštívi lekáreň s tradičnou čínskou medicínou, kde bol mu doporučený čínsky prípravok Chlad rannej hmly, kód 002, vo forme bylinných tabliet. Po niekoľkých hodinách príznaky ustupujú, aby do 2 dní úplne vymizli.

 

V oboch prípadoch išlo o tzv. Napadnutí vonkajším chladným vetrom. Stav sa prejavuje a lieči po veky vekov rovnako, tak, ako nám čínska medicína predkladá.

 

Tieto 2 príbehy trefne vystihujú silu tradičnej čínskej medicíny, ktorá po stáročia a tisícročia nemá potrebu sama sa reformovať. Všetko podstatné je už objavené. Potrebné je vždy prispôsobiť sa okolitým podmienkam a pokorne prijímať skúsenosti našich predkov, preverené rokmi.

Jednoduchosť, logickosť a názornosť patrí rozhodne k prínosu tradičnej čínskej medicíny dnešnému ľudstvu. Záleží, aký postoj zaujmeme k svojmu zdraviu a ako sme otvorený pochopiť taje čínskej medicíny.

Viac informácií o tradičnej čínskej medicíne sa dozviete v knihách Na frekvencii čínskej medicíny (2002) a Od prameňa čínskej medicíny (2007).

 

Tradičná čínska medicína - TCM Herbs

Dátum zverejnenia: 11.5.2019