bratislava.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Bratislava

Aktuálne spravodajstvo

Francúzsky prezident Macron sa zaujímal o Ficov názor na Rusko

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Migrácia, Rusko, bezpečnosť, ale aj smernica o vysielaní pracovníkov boli hlavnými témami telefonického rozhovoru premiéra Roberta Fica a novozvoleného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Fico v pondelok o tom informoval na svojej ceste po Prešovskom kraji. „Cítiť, že nový francúzsky prezident má veľa nápadov, návrhov s ktorými príde, a s ktorými chce obohatiť diskusiu EÚ o jej budúcnosť,“ povedal Fico s tým, že cítiť, že sa vytvára nový integračný motor v EÚ v tandeme Nemecko - Francúzsko. Naším záujmom je mať dobré vzťahy Ako informoval, v téme migrácie požiadal Macrona, aby na stôl nedávali témy, ktoré rozdeľujú, ale tie, ktoré spájajú. Takou témou je napríklad ochrana hraníc schengenského priestoru. „Ďalej sme hovorili o kompaktoch, teda spolupráci s tými krajinami, kde je najväčšie riziko, že migranti budú odtadiaľ prichádzať,“ informoval Fico. Odporúčame:Fico: Ak má EÚ problém, tak to, že slabo komunikuje úspechy Premiér informoval, že Macron sa zaujímal aj o jeho vzťah k Rusku, keďže dnes sa má francúzsky prezident stretnúť s prezidentom Vladimírom Putinom. „Ja som sa vždy hlásil k pragmatickým, racionálnym vzťahom. Tvrdil som, že nemôžeme vytvárať z Ruskej federácie nepriateľa číslo jedna, tým je pre nás všetkých terorizmus. Naším záujmom je mať dobré, priateľské vzťahy a verím, že v tomto duchu sa budú vyvíjať aj vzťahy EÚ-Rusko,“ povedal Fico. Dohodli sa na osobných kontaktoch Premiér a Macron sa venovali aj téme približovania priemeru životnej úrovne v EÚ, keďže podľa Fica je sociálny rozmer fungovania EÚ pre všetkých dôležitý. Hovorili aj o smernici o vysielaní pracovníkov do zahraničia, ktorá podľa Fica dnes rozdeľuje. “Je to téma, ktorá vyvoláva vášnivé diskusie,“ dodal šéf slovenskej vlády s tým, že Macron prisľúbil, že predloží iniciatívy, ktoré by umožnili kompromisy. „Teším sa, dohodli sme sa na osobných kontaktoch. Naše vzťahy vždy boli na najvyššej úrovni, je to dané aj minulosťou, spájajú nás historické udalosti. Francúzsky prezident Macron ma informoval, že v roku 2018 sa majú vo Francúzsku konať podujatia spojené s výročiami, s výročím 100 rokov od vzniku Československa, na jedno z podujatí by som rád zavítal,“ dodal premiér s tým, že Macron chce v krátkom čase hovoriť s partnermi a očakáva, že v krátkom čase oznámia dátum Macronovej návštevy na Slovensku. Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko, Robert FicoZdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky prezident Macron sa zaujímal o Ficov názor na Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzsky prezident Macron sa zaujímal o Ficov názor na Rusko

Deväťnásobný parížsky šampión Nadal zdolal Paireho, zahrá si v druhom kole

PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Španielsky tenista Rafael Nadal nasadený ako štvrtý zvíťazil nad domácim Benoitom Pairem 6:1, 6:4, 6:1 v pondelňajšom zápase 1. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). V štatistike proti 28-ročnému 45. mužovi počítačového poradia Pairemu zvýšil Nadal na 3:0, pripomenul Barcelonu a Madrid 2013. Miestny deväťnásobný šampión Nadal (ročníky 2005 - 2008 a 2010 - 2014) má vo francúzskej metropole bilanciu 73:2. Vlani pre zranenie zápästia nenastúpil na 3. kolo proti krajanovi Marcelovi Granollersovi-Pujolovi. Odporúčame:Obhajca trofeje Djokovič postúpil na Roland Garros suverénne do druhého kola Čoskoro 31-ročný ľavoruký Malorčan Nadal (nar. 3. júna 1986 v Manacore) stojí 96:2 v zápasoch na najpomalšom povrchu na tri získané sety. Jediné dve takéto prehry utrpel v osemfinále RG 2009 so Švédom Robinom Söderlingom a vo štvrťfinále RG 2015 so Srbom Novakom Djokovičom. Carlosom Moyom a strýkom Tonim trénersky vedený Nadal má na konte 53 trofejí z tehlovej múčky, prostredníctvom okrúhleho 50. úspechu sa v apríli v Monte Carle odpútal na historickej prvej pozícii v Open Ere od Argentínčana Guillerma Vilasa (49). Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2 deň Nadal v spomenutom Monte Carle a následne v Barcelone zhodne dobyl 10. trofej v predmetnom dejisku. Šancu na "La Décimu" teraz má aj v Paríži. Osem primátov majú Švajčiar Roger Federer z Halle a spomenutý Vilas z Buenos Aires. Nadal sa môže stať prvým hráčom v otvorenej ére a len druhým celkovo s aspoň desiatimi singlovými titulmi na jednej súčasti Majors. Jedenásť ich nazbierala Austrálčanka Margaret Courtová na Australian Open v období 1960 - 1973. Víťaz dovedna 72 turnajov Nadal v tejto sezóne na antuke disponuje štatistikou 18:1. Jedinú prehru inkasoval s Rakúšanom Dominicom Thiemom vo štvrťfinále v Ríme. Dvojhra mužov - 1. kolo: Rafael Nadal (Šp.-4) - Benoit Paire (Fr.) 6:1, 6:4, 6:1 Viac k témam: Rafael Nadal, Rolland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Deväťnásobný parížsky šampión Nadal zdolal Paireho, zahrá si v druhom kole © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Deväťnásobný parížsky šampión Nadal zdolal Paireho, zahrá si v druhom kole

Diaľnica D1 v úseku Turany – Hubová povedie cez tunel

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vydalo záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a odsúhlasilo stavbu diaľnice D1 v úseku Turany - Hubová vo variante s tunelmi Korbeľka a Havran, ktorý obchádza malofatranské údolia. Stavbu diaľnice s tunelom Korbeľka odporučila správa o hodnotení vplyvov na životné prostredie a zdravie obyvateľstva, ktorú vypracovala spoločnosť Dopravoprojekt na žiadosť Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Záverečné stanovisko MŽP bude záväzné pre ministerstvo dopravy. Riešenie predstavuje najmenšie riziko „MŽP súhlasí s variantom 2, teda s vybudovaním tunela. V prospech tohto riešenia hovorí viacero faktorov,“ uviedol v pondelok pre agentúru SITA hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. Riešenie podľa neho predstavuje najmenšie riziko z hľadiska zosuvov, vybudovanie tunela je vhodnejšie ako ku krajine, tak i samotnej prírode. „Kratšia jazdná trasa znamená menej paliva a nižšiu emisnú záťaž v obciach. Čo je rovnako podstatné, ide o územie, ktorým migruje medveď hnedý, aj z tohto hľadiska je vybudovanie tunela vhodnejšie riešenie ako povrchová cesta,“ konštatoval Ferenčák. Rozhodnutie MŽP už privítali environmentalisti. „Konečne sa tak odchádza od údolného variantu, ktorý sa v roku 2005 začal presadzovať bez odbornej diskusie, a to napriek hroziacim rizikám pre prírodu či bezpečnosť premávky, a na dlho zablokoval výstavbu chýbajúceho úseku diaľnice medzi Bratislavou a Košicami. Toto stanovisko MŽP SR tak značne urýchli prípravu diaľnice,“ uviedla na facebookovej stránke organizácia SOS/BirdLife Slovensko. Posudzovali sa štyri varianty výstavby Povrchový variant údolím Váhu by podľa ochranárov ohrozil vzácne rašeliniská, jaskyne, chránené územia aj obyvateľov. Údolné varianty by zasiahli šesť chránených území, pričom tunelový variant sa im vyhne. Údolné varianty by tiež úplne znehodnotili turisticky atraktívny sútok Oravy a Váhu i rekreačný areál Kraľovianskych jazier. Hodnotenie posudzovalo štyri varianty výstavby diaľničného úseku Turany - Hubová. Išlo o pôvodný variant trasy V1 v dĺžke 13,52 km s tunelom Rojkov, ďalšie dva varianty V1 s odklonom, ktoré sú kombináciou pôvodného povrchového variantu údolím Váhu so subvariantmi a štvrtým je variant V2 v dĺžke 13,53 km s tunelom Korbeľka. Trasa by cez masív Kopy viedla v tuneli Korbeľka a za premostením údolia Váhu by nasledoval ďalší tunel Havran. Viac k témam: diaľnica D1, Ministerstvo životného prostredia SR, Turany - HubováZdroj: Webnoviny.sk - Diaľnica D1 v úseku Turany Hubová povedie cez tunel © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Diaľnica D1 v úseku Turany – Hubová povedie cez tunel

Obhajca trofeje Djokovič postúpil na Roland Garros suverénne do druhého kola

PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Srbský obhajca trofeje Novak Djokovič nasadený ako druhý zvíťazil suverénne 6:3, 6:4, 6:2 nad Španielom Marcelom Granollersom-Pujolom v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). Čerstvo Američanom Andrem Agassim trénersky vedený Djokovič bude v 2. kole čeliť postupujúcemu zo súboja Joao Sousa (Portug.) - Janko Tipsarevič (Srb.). Tridsaťročný Belehradčan Djokovič sa usiluje o svoj 13. singlový titul na Majors, premiérový po roku. Ak sa mu to vo francúzskej metropole podarí, stane sa prvým mužom v tzv. otvorenej ére s aspoň dvoma primátmi z každej súčasti veľkej štvorky. Dávnejšie to zvládli Roy Emerson a Rod Laver. V bilancii proti 31-ročnému 77. hráčovi hodnotenia M. Granollersovi-Pujollovi upravil na 4:0 (bez straty čo i len setu). Nadviazal na Šanghaj 2013, kde dominoval 6:2, 6:0. Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2 deň Najnižšie renkingovo postaveným tenistom, ktorý Djokoviča zdolal na RG, je od roku 2009 Nemec Philipp Kohlschreiber: pri svojom úspechu v 3. kole bol 31. v hodnotení. "Nole" Djokovič ešte nikdy neprehral pri Seine už v úvodnom kole a celkovo sa mu to na Majors nestalo od melbournských Australian Open 2006 (Američan Paul Goldstein). Dvojhra mužov - 1. kolo: Novak Djokovič (Srb.-2) - Marcel Granollers-Pujol (Šp.) 6:3, 6:4, 6:2 Viac k témam: Novak Djokovič, Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Obhajca trofeje Djokovič postúpil na Roland Garros suverénne do druhého kola © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obhajca trofeje Djokovič postúpil na Roland Garros suverénne do druhého kola

Cibulková by si dala za prvý zápas jednotku, súperke nič nedovolila

PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Dvojsetové víťazstvo za 82 minút a len tri gemy pre súperku na druhej strane tenisového kurtu. Takto nejako si Dominika Cibulková predstavovala vstup do hlavnej súťaže na Roland Garros v Paríži. Premiérový vzájomný duel 28-ročnej Cibulkovej, 7. v singlovom renkingu, s 25-ročnou 62. ženou hodnotenia Španielkou Larou Arruabarrenovou-Vecinovou sa skončil 6:2, 6:1 v prospech slovenskej favoritky. Aj pohľad do štatistík ukazuje, že Cibulková dominovala - na víťazné údery dokonca 28:12. Odporúčame:Dominika Cibulková suverénne postúpila do 2. kola Roland Garros "Hrala som naozaj výborne, v celom zápase boli možno tri loptičky, ktoré som zahrala zle. Súperke som vôbec nič nedovolila a celý čas ju tlačila. To bolo dôležité, pretože vie byť nebezpečná. Určite by som si dala jednotku," uviedla Dominika Cibulková na webe pluska.sk. Čakanie bolo ubíjajúce Nedeľňajší zápas 1. kola dvojhry sa pôvodne mal hrať na kurte č. 1, napokon ho pre časový sklz a hrozbu tmy preložili na Dvorec Suzanne Lenglenovej, druhý najvýznamnejší v areáli pri Buloňskom lesíku. Cibulková to privítala. "Čakanie bolo ubíjajúce, som rada, že som nakoniec mohla hrať na mojom obľúbenom Dvorci Suzanne Lenglenovej. Prišli za mnou s tým, že ak bude hrať Venus Williamsová tri sety, budem musieť ísť na kurt číslo 14. Asi nikdy som jej nedržala prsty tak mocne ako teraz," reagovala Cibulková. Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 1. deň Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková bude v 2. kole najskôr v stredu hrať proti Tunisanke Ons Jabeurovej, ktorá si v pondelok predpoludním poradila s rumunskou kvalifikantkou Anou Bogdanovou 6:3, 6:4. Aj Jabeurová pôvodne hrala kvalifikáciu a ako nasadená desiatka prehrala vo finále s Japonkou Miju Katovou. Je semifinalistkou edície 2009 Do hlavnej súťaže sa 22-ročná Afričanka dostala ako "lucky loser". V prípade postupu by na Cibulkovú v 3. kole čakala lepšia z konfrontácie medzi švajčiarskou tridsiatkou "pavúka" Timeou Bacsinszkou a Američankou Madison Brenglovou. Úradujúca majsterka sveta WTA z októbrového Singapuru Cibulková je vo francúzskej metropole semifinalistkou edície 2009. Na veľkej štvorke má osobný rekord v podobe prieniku do finále melbournských Australian Open 2014. Nedávna štvorka počítačového poradia Cibulková minulý rok na RG neuspela v 3. kole, podľahla 4:6, 6:3, 1:6 Španielke Carle Suárezovej-Navarrovej. Viac k témam: Dominika Cibulková, Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Cibulková by si dala za prvý zápas jednotku, súperke nič nedovolila © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková by si dala za prvý zápas jednotku, súperke nič nedovolila

Po uhasení požiaru našli mŕtvolu, ďalšiu osobu oživovali, avšak neúspešne

POPRAD 29. mája (WebNoviny.sk) – Jednu mŕtvu osobu v pondelok našli hasiči po uhasení požiaru rodinného domu vo Svite v časti Podskalka, ďalšiu museli oživovať, aj tá však nakoniec zomrela. Podľa hovorcu prešovskej krajskej polície Daniela Džobanika, v druhom prípade išlo pravdepodobne o asi 82-ročnú ženu. Prípad prešetruje polícia, na miesto bol vyslaný krajský vyšetrovateľ. Požiar bol podľa hasičov nahlásený dnes o 10:37, na mieste zasahovalo jedenásť hasičov. Agentúru SITA o tom informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove. Viac k témam: hasiči, požiarZdroj: Webnoviny.sk - Po uhasení požiaru našli mŕtvolu, ďalšiu osobu oživovali, avšak neúspešne © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Po uhasení požiaru našli mŕtvolu, ďalšiu osobu oživovali, avšak neúspešne

Nový cenník CDCP praje väčším obchodom

Bratislava, 29.5.2017 ( WBN/PR ) - V súvislosti s prechodom na spoločnú technologickú platformu európskych depozitárov T2S, nastali zmeny v cenníku služieb Centrálneho depozitára cenných papierov SR, a.s. (CDCP). Hoci pribudlo niekoľko poplatkov za nové služby, pri viacerých úkonoch došlo k zaujímavému zníženiu cien. Vyrovnávanie obchodov s cennými papiermi môže vďaka tomu v niektorých prípadoch vychádzať lacnejšie ako doteraz. Takmer o polovicu nižšie poplatky vychádzajú po novom napríklad za burzové obchody s finančným vyrovnaním. Konkrétne, poplatky spojené s prevodom peňažných prostriedkov klesli z 3 eur na 1 euro a poplatky spojené s prevodom cenných papierov (CP) zostali pri tomto type obchodu nezmenené. Pri burzových obchodoch bez finančného vyrovnania sa cena skorigovala z 1 na 2 eurá. Pri mimoburzových obchodoch s finančným/bez finančného vyrovnania došlo k zjednoteniu cien, kde poplatky spojené s prevodom CP sa stanovili na 5 eur a poplatky spojené s prevodom peňažných prostriedkov sa zjednotili na 1 euro, bez ohľadu na ich objem. „V praxi najciteľnejšia zmena vo výške poplatkov pre účastníkov je zníženie poplatkov pri vyrovnávaní mimoburzových obchodov s finančným vyrovnaním s vyšším finančným objemom. Pri mimoburzových obchodoch bez finančného vyrovnania zmeny v poplatkoch nie sú až také markantné. Taktiež zmeny vo výške poplatkov pri vyrovnávaní burzových obchodov, ktoré fakturujeme Burze cenných papierov v Bratislave a ktorá ich ďalej prenáša na svojich klientov nie sú výrazné.“ vysvetľuje Peter Nagy, riaditeľ Úseku prevádzky v CDCP. V súvislosti s migráciou do T2S sa zaviedli aj poplatky, ktoré v pôvodnom cenníku neboli z dôvodu spustenia prevádzky nočného vyrovnania, ktoré je lacnejšie a z dôvodu splnenia požiadaviek regulácie na spoplatnenie nevyrovnaných obchodov: • Príplatok za vyrovnanie počas dňa (07:00 – 18:00) vo výške 10 centov pre každú stranu transakcie • Príplatok za zlyhanie vyrovnania v požadovanom dátume vyrovnania vo výške 25 centov pre každú stranu transakcie. Tieto príplatky sa fakturujú iba v prípade, ak takéto situácie nastanú. Výrazné zníženie poplatkov za niektoré prevody Pre názornosť uvádzame porovnanie fakturácie poplatkov za vyrovnanie mimoburzového obchodu s finančným vyrovnaním pred migráciou a po migrácii CDCP do T2S. Pri mimoburzovom obchode s korporátnymi dlhopismi, v rámci ktorého sa vyrovnáva obchod s finančným vyrovnaním v trhovej cene 17 193 375 eur, by CDCP podľa starého cenníka fakturoval poplatok vo výške 89,10 eur každej zo strán obchodu. Podľa nového cenníka účinného od 6.2.2017 by CDCP fakturoval poplatok vo výške 7 eur každej zo strán obchodu, čo predstavuje zníženie poplatku o 92 % pre každú stranu obchodu. „Migrácia do T2S bola pre CDCP veľkou výzvou a priniesla mnoho prospešných zmien, najmä harmonizovaný spôsob komunikácie, jednotný harmonogram spracovania príkazov a jednotný výkon niektorých procesov. Väčšina z týchto zmien však zostáva z pohľadu bežných klientov neviditeľná. Sme radi, že CDCP ako súčasť integrovaného európskeho kapitálového trhu, teraz môže poskytovať svojim klientom služby nie len kvalitnejšie a flexibilnejšie, ale i výhodnejšie,“ uzatvára Ing. Dagmar Kopuncová, obchodná riaditeľka CDCP SR, a.s. Viac k témam: CDCP, cenné papiere, Centrálny depozitár cenných papierov SRZdroj: Webnoviny.sk - Nový cenník CDCP praje väčším obchodom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nový cenník CDCP praje väčším obchodom

ASB GALA 2017 – slávnostné odovzdanie ocenení

Bratislava 26. mája 2017. Časopis ASB v spolupráci s týždenníkom TREND zorganizoval 25. mája 2017 už 11. ročník slávnostného odovzdávania ocenení spoločnostiam a jednotlivcom pôsobiacim v oblasti stavebníctva, architektúry a developingu. Vyvrcholením podujatia pod názvom ASB GALA 2017 bolo vyhlásenie výsledkov hlasovania odbornej poroty a verejnosti v kategóriách: ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva ASB Developer roka ASB Stavebná firma roka ASB GALA je rešpektované podujatie s cieľom každoročne oceniť osobnosti a firmy pôsobiace v oblasti architektúry a stavebníctva a jeho poslaním je zároveň aj poukázať na aktuálne dianie v tejto oblasti. ASB GALA sa tradične koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky J. E. Andreja Kisku, Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Slovenskej komory architektov, Slovenskej komory stavebných inžinierov, Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Stavebnej fakulty Ţilinskej univerzity v Žiline, Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, Spolku architektov Slovenska a Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska. Rozhodnutie o tom, ktoré osobnosti a subjekty získajú nomináciu na ocenenie v jednotlivých kategóriách, mala vo svojich rukách začiatkom roka 2017 nominačná komisia. Víťazov a výhercov hlavných cien následne určila v nezávislom hlasovaní viac ako stočlenná odborná porota pozostávajúca z osobností slovenského stavebníctva, architektúry, zo zástupcov štátnej správy a samosprávy, ako aj z predstaviteľov odborných združení a komôr, ktorí pozvanie do poroty prijali a hlasovaním vyjadrili svoj názor. Na portáli www.asb.sk paralelne prebiehalo hlasovanie širokej verejnosti, na základe ktorého sa určili držitelia internetovej ceny. Počas galavečera boli vyhlásené hlavné ceny podľa hlasovania odbornej poroty aj víťazi internetového hlasovania. Hlavné ceny podľa hlasovania odbornej poroty získali: ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva Igor Marko, MA Arch ARB ASB Developer roka YIT REDING, a. s. ASB Stavebná firma INGSTEEL, spol. s r.o. Hlasovanie verejnosti cez www.asb.sk: ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva Mgr. Magdaléna Dobišová ASB Developer roka Corwin Capital, a. s. ASB Stavebná firma EUROVIA SK, a. s. Už po tretíkrát bola udelená aj Špeciálna cena. Vydavateľstvo JAGA a nominačná komisia sa v snahe vyzdvihnúť mimoriadny projekt z oblasti architektúry, stavebníctva či rozvoja miest a obcí tento rok rozhodli udeliť Špeciálnu cenu neziskovému projektu OZ ALIANCIA STARÁ TRŽNICA, ktoré združuje ľudí angažujúcich sa vo verejnom priestore. Dušou pôvodne 12-členného tímu odborníkov je Gábor Bindics, ktorý je aj autorom obľúbeného klubu KC Dunaj či cyklokuriérskej služby Švihaj šuhaj. Projekt Stará tržnica je príbeh o tom, že veci sa dajú zmeniť nielen veľkými finančnými investíciami, ale aj silnými zásahmi ľudí. Počas štyroch rokov existencie projektu OZ ALIANCIA STARÁ TRŽNICA boli usporiadané stovky podujatí, a ako vravia zakladatelia, spokojní budú až vtedy, keď Stará tržnica bude plniť funkciu ako v čase svojho vzniku pred vyše sto rokmi. K ďalším plánom občianskeho združenia patrí obnovenie námestia pred Starou tržnicou, v spolupráci s Volkswagenom vytvorenie tzv. car sharing, čiže 150 zdieľaných áut v Bratislave, ale aj spolupráca s Inštitútom jemných zásahov pri tvorbe komunitnej záhrady na streche paláca Lucerna v Prahe s rôznymi aktivitami.   Viac k témam: ASB GALA 2017Zdroj: Webnoviny.sk - ASB GALA 2017 – slávnostné odovzdanie ocenení © SITA Všetky práva vyhradené.

logo ASB GALA 2017 – slávnostné odovzdanie ocenení

Vandák absolvoval detektor lži, opätovne naň vyzval aj Matoviča

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Pavel Vandák, ktorý odkúpil od Igora Matoviča v roku 2008 podnik Mgr. Igor Matovič – regionPRESS, bol na detektore lži u špecialistu polygrafológa, a ten potvrdil, že Vandák neklame. Povedal to v pondelok na tlačovej besede Vandák a opätovne vyzval lídra hnutia OĽaNO-NOVA Igora Matoviča, aby tiež absolvoval detektor lži. Na detektor šiel v Bratislave Vandák mal na výber medzi Bratislavou, Pezinkom a Košicami. Na detektor šiel v Bratislave. Odpovedal na 18 otázok. Ako uviedol, otázky, ktoré mu položili, si vypracoval sám. Z vyhodnotenia výsledku detektora lži, ktorý poskytol Vandák novinárom, vyplýva, že "Pavol Vandák bol pravdepodobne rozhodnutý hovoriť pravdu, čo aj výsledky testovania potvrdili". Odporúčame:Vandák obvinil Matoviča, že ho podviedol. Vyzýva ho na detektor lži V závere sa uvádza, že vyšetrovaná osoba je "pravdepodobne pravdovravná". Špecialista v závere konštatuje, že šesť odpovedí Vandáka môže jednoznačne označiť za pravdepodobne pravdivé a sedem odpovedí označil za pravdepodobne pravdivé. Zvyšné otázky boli iba kontrolné, medi nimi bola napríklad aj taká, či Vandák sedí momentálne v kresle. "Nikdy som Matovičovi nedal žiadne peniaze, nikdy som žiadne účtovníctvo nemal. Vyzývam Igora Matoviča, nech na detektor ide, čoho sa bojí?" povedal Vandák s tým, že podľa neho Matovič dobre vie, že na týchto otázkach neprejde. Podotkol, že na jeho mediálne vystúpenia a detektor ho nikto nenaviedol. Odporúčame:Matovič: Chcem byť obvinený v kauze účtovníctva, aby som sa mohol brániť na súde Avšak rozhodnutie podstúpiť test urobil, aby dokázal, že neklame. "Ja nemám 360 eur doma v šuplíku len tak hodených, že idem teraz na detektor," povedal s tým, že aj Matovič by ho mal podstúpiť, aby dokázal verejnosti, či hovorí skutočne pravdu. Dodal, že je pripravený ísť na detektor znovu a odpovedal by aj na otázky, ktoré by zostavil Matovič. Otázky, na ktoré odpovedal Na detektore odpovedal napríklad na otázku, či mal Matovičovo účtovníctvo u seba doma okrem pohľadávok, alebo či vedel čo podpisuje, keď mu Matovič dával podpisovať zmluvy. Na detektore odpovedal aj na otázky: "Poučoval Vás Igor Matovič po podpise zmluvy o kúpe podniku Mgr. Igor Matovič - regionPRESS o tom, ako máte odpovedať na prípadné otázky zamestnancov daňového úradu?"; "Povedal Vám Igor Matovič, že sa máte po podpise zmlúv vyhýbať daňovému úradu a pracovníkom daňového úradu?"; "Navádzal Vás Igor Matovič, aby ste si po podpise zmlúv zobrali dovolenku a tým oddialili kontakt s prípadným daňovým úradom?"; "Vozili ste účtovníctvo a daňové doklady Igora Matoviča v Mercedese Vito prikryté dekou, ktorú ste zobrali u jeho mamy?"; "Mali ste namierené do Borovej s Mercedesom Vito, kde ste mali uložiť tieto dokumenty?"; "Zaparkovali ste s dokumentmi pred Vaším činžiakom a vypýtal si Mgr. Igor Matovič kľúče od auta Marcedes Vito?"; "Zobral si Mgr. Igor Matovič cez noc auto a na telefonát Vám odpovedal, že sa nemáte starať kde je aj s dokumentmi?"; "Zaplatili ste niekedy sumu 5 000 eur Igorovi Matovičovi ako časť kúpnej sumy za podnik Mgr. Igor Matovič – regionPRESS?"; "Zaplatili ste niekedy sumu 348 000 Sk Igorovi Matovičovi ako časť kúpnej sumy za podnik Mgr. Igor Matovič – regionPRESS?"; "Posúdili ste spolu s Igorom Matovičom návrh kúpno-predajnej zmluvy podniku Mgr. Igor Matovič – regionPRESS pred jej podpísaním?". Útok sa podľa OĽaNO-NOVA dal očakávať Podľa hnutia OĽaNO-NOVA sa dal takýto útok na Igora Matoviča očakávať, pretože Matovič poukázal na realitné kšefty Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra. Ako vyplýva zo stanoviska, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca hnutia OĽaNO-NOVA Dano Mitas, opäť zneužívajú zdiskreditovanú osobu Pavla Vandáka, ktorý sa verejne na tlačovej besede priznal, že klamal na daňovom úrade a bol súdne trestaný. "To, že útoky na naše hnutie naberajú na intenzite, je najlepším dôkazom, že pri odhaľovaní politických kšeftov ideme správnym smerom. Takéto zúfalosti zo strany vládnej koalície nás zastrašiť nemôžu, naopak, o to viac budeme poukazovať na všetkých politikov, ktorí zneužívajú svoju moc na rozkrádanie spoločných peňazí ľudí na Slovensku," píše sa v stanovisku hnutia. Dva výdavkové doklady Vandák v apríli zopakoval médiám to, čo tvrdil v roku 2016 pred policajným vyšetrovateľom. Zopakoval, že v roku 2008 podpisoval papiere, ktoré mu dával Matovič bez toho, aby vedel, o čo ide. Vandák sa stal po podpise zmluvy 14. augusta 2008 majiteľom podniku s účtom, na ktorom bolo viac ako 121 miliónov korún. Vandák však tvrdí, že o tom nevedel a že nikdy toľko peňazí nemal. V tom čase mal navyše zablokované všetky svoje účty pre exekúciu. Vedomosť mal len o pohľadávkach, ktoré chcel vymáhať cez dražobnú a vymáhaciu spoločnosť. Zároveň pred vyšetrovateľom zdôraznil, že neprevzal od Matoviča žiadne účtovníctvo a ani sa nikdy nezaviazal, že mu ho bude opatrovať. „To účtovníctvo skončilo vo Vite a v živote som ho viac nevidel,“ konštatoval. Vandák tvrdí, že podpísal dva výdavkové doklady. Jeden vo výške viac ako 345-tisíc korún z roku 2008 a druhý na 5000 eur z roku 2009. Vandák mu povedal, že nikdy takými peniazmi nedisponoval. Uviedol, že podpisoval všetko, čo mu Matovič dal, pretože ten mu za to sľúbil peniaze. Fico obvinil Matoviča Predseda vlády SR Robert Fico 5. februára 2016 obvinil predsedu OĽaNO Igora Matoviča, že v roku 2008 fiktívne previedol svoju firmu regionPress na bieleho koňa, prepral 122 miliónov korún a zlikvidoval účtovníctvo firmy za roky 1997 až 2008, aby zabránil kontrole daňového úradu. Matovič podľa predsedu vlády 14. augusta 2008, deň pred plánovanou kontrolou daňového úradu, predal svoju firmu bielemu koňovi, Pavlovi Vandákovi, za 122 miliónov korún. V ten istý deň mala byť suma vo výške 121 miliónov korún vyplatená z firemného účtu na súkromný účet Igora Matoviča, zvyšný milión mal dostať v hotovosti. V rámci fiktívneho prevodu podľa premiéra Matovič odovzdal Vandákovi celé účtovníctvo firmy za dobu jej existencie, teda roky 1997 až 2008. Celé účtovníctvo regionPressu podľa Fica skončilo v zbere, Vandák to povedal daňovému úradu. Podľa premiéra Matovič 10. októbra 2008, teda dva mesiace po prevode firmy, od zmluvy o predaji odstúpil.   Viac k témam: detektor lži, Igor Matovič, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Pavel Vandák, regionPRESSZdroj: Webnoviny.sk - Vandák absolvoval detektor lži, opätovne naň vyzval aj Matoviča © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vandák absolvoval detektor lži, opätovne naň vyzval aj Matoviča

Hubert J.E. podporí Denné centrum Pomocníček zo Serede

Spoločnosť Hubert J.E. už po štrnásty krát hosťovala tradičné somelierske podujatie – Hubert Dámsky klub. Bratislava, 29.5.2017 ( WBN/PR ) - Udalosť určená dámam sa po minuloročnom úspechu opäť niesla pod symbolickým názvom „Zátka pre budúcnosť“. Prítomné dámy rozhodli o osude jedného z troch príbehov, ktorý finančne podporí Hubert J.E.. Víťazom večera sa stalo Denné centrum Pomocníček. Hubert Dámsky klub sa niesol v príjemnej spoločnosti dám a obľúbeného sektu. Opäť sme pomáhali naplniť sen jedného z troch kandidátov, ktorý sa spája so značkou Hubert. O víťaznom príbehu rozhodli hostia symbolickou korkovou zátkou, ktorú dostali pri vstupe od hostesiek. Nominovanými príbehmi boli: • Módna návrhárka Kristína Poláčková, ktorej snom je vytvoriť novú kolekciu pre svoju značku La mode K • Denné centrum Pomocníček v Seredi, ktorého snom je rozšíriť jeho vybavenie o terapeutickú masážnu vaňu pre deti so zdravotným postihnutím • SOŠ hotelových služieb a obchodu v Nových Zámkoch, ktorej snom je vybaviť učebne pre somelierov didaktickými pomôckami Dámy nakoniec vybrali Denné centrum Pomocníček, ktorému Hubert J.E. pokryje náklady na zrealizovanie jeho sna. Popri vyhlasovaní výsledkov súťaže spoločnosť zároveň predstavila novinku Hubert nealkoholický rosé. Šumivý nápoj sa vyznačuje jemným ovocným buketom s nádychom lesného ovocia, ktorý sa snúbi so sviežimi bublinkami a ľahkou citrusovou vôňou. Tým, že neobsahuje žiaden alkohol je ideálnym spoločníkom počas celého dňa. Hubert nealkoholický rosé slávnostne pokrstil prestížny slovenský návrhár Marcel W. Holubec, ktorý mal na podujatí aj prehliadku desiatich svojich modelov. „Podujatia ako Hubert Dámsky klub sú dôkazom, že Hubert J.E. je spoločensky zodpovedná firma, ktorá pravidelne podporuje mladé talenty a ľudí ktorí potrebujú pomoc. Tešíme sa, že sme sa mohli podieľať na rozvoji jedného nedokončeného príbehu, ktorému pôjde naša finančná podpora,“ dodáva konateľ Hubert J.E., Peter Krúpa. Podujatie sa konalo v priestoroch lode Rivers Club na Tyršovom nábreží 12 v Bratislave. Moderátorkou večera bola Jasmina Alagičová. Viac k témam: Hubert, nealkoholický Hubert rosé, sektZdroj: Webnoviny.sk - Hubert J.E. podporí Denné centrum Pomocníček zo Serede © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hubert J.E. podporí Denné centrum Pomocníček zo Serede

Pre časť Slovenska vydali výstrahu pred vysokými teplotami, platí pre tieto okresy

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na utorok prvú výstrahu pred vysokými teplotami v tomto roku. Výstraha 1. stupňa platí pre okresy Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Pezinok, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno, Nové Zámky, Levice a Krupina. Teplota tu môže v utorok v čase od 15:00 do 18:00 vystúpiť na 33 stupňov Celzia. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," varuje SHMÚ. Viac k témam: počasie, predpoveď počasia, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavZdroj: Webnoviny.sk - Pre časť Slovenska vydali výstrahu pred vysokými teplotami, platí pre tieto okresy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pre časť Slovenska vydali výstrahu pred vysokými teplotami, platí pre tieto okresy

Problémy s dodávateľom prinútili BMW zastaviť výrobu

Nemecký výrobca luxusných áut BMW musel pre problémy u jedného z dodávateľov zastaviť výrobu vo svojom závode v Lipsku. Informoval o tom počas víkendu nemecký týždenník Focus. Problémy vznikli u talianskeho dodávateľa komponentov pre technológiu riadenia. Hovorca automobilky potvrdil, že v Lipsku zastavili výrobu v piatok. Na otázku, kedy jeden z najmodernejších závodov skupiny obnoví riadnu prevádzku, hovorca nevedel odpovedať. Potvrdil však, že minulý týždeň musela automobilka na dva dni obmedziť výrobu aj v závode v Mníchove. Podľa portálu Focus Online problémy hrozia skupine aj v Juhoafrickej republike a Číne. Portál tiež tvrdí, že podľa jeho informácií obmedzenia výroby spôsobujú automobilke straty rádovo v desiatkach miliónov eur denne. Viac k témam: automobilka, BMWZdroj: Webnoviny.sk - Problémy s dodávateľom prinútili BMW zastaviť výrobu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Problémy s dodávateľom prinútili BMW zastaviť výrobu

Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry mužov

aktualizované 29. mája o 16:00 PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Výsledky pondelňajších stretnutí 1. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2 deň Roland Garros - dvojhra mužov - 1. kolo: pondelkové výsledky Rafael Nadal (Šp.-4) - Benoit Paire (Fr.) 6:1, 6:4, 6:1 Novak Djokovič (Srb.-2) - Marcel Granollers-Pujol (Šp.) 6:3, 6:4, 6:2 Jiří Veselý (ČR) - Jack Sock (USA-14) 7:5, 7:5, 6:3 Steve Johnson (USA-25) - Juiči Sugita (Jap.) 6:3, 6:3, 6:7 (4), 6:7 (3), 6:3 - v nedeľu prerušené pre tmu za stavu 6:3, 6:3, 6:7 (4), 2:4 Diego Schwartzman (Arg.) - Andrej Rubľov (Rus.) 0:6, 6:4, 6:2, 6:7 (3), 9:7 Roberto Bautista-Agut (Šp.-17) - John Millman (Aus.) 6:2, 6:2, 0:6, 6:1 Nikoloz Basilašvili (Gruz.) - Gilles Simon (Fr.-31) 1:6, 6:2, 6:4, 6:1 Viktor Troicki (Srb.) - Jevgenij Donskoj (Rus.) 7:6 (4), 6:4, 6:0 Milos Raonic (Kan.-5) - Steve Darcis (Belg.) 6:3, 6:4, 6:2 Aljaž Bedene (V. Brit.) - Ryan Harrison (USA) 6:4, 6:0, 3:6, 6:1 Sergij Stachovskij (Ukr.) - Lu Jen-chsun (Taiw.) 6:3, 6:4, 7:6 (4) Zostávajúci pondelňajší program 1. kola dvojhry mužov: Ernests Gulbis (Lot.) - Marin Čilič (Chor.-7) Alexander Zverev (Nem.-9) - Fernando Verdasco (Šp.) Paul-Henri Mathieu (Fr.) - David Goffin (Belg.-10) Maxime Hamou (Fr.) - Pablo Cuevas (Urug.-22) Richard Gasquet (Fr.-24) - Arthur de Greef (Belg.) Frances Tiafoe (USA) - Fabio Fognini (Tal.-28) David Ferrer (Šp.-30) - Donald Young (USA) Mischa Zverev (Nem.-32) - Stefano Napolitano (Tal.) Simone Bolelli (Tal.) - Nicolas Mahut (Fr.) Mathias Bourgue (Fr.) - Borna Čorič (Chor.) Rogério Dutra Silva (Braz.) - Michail Južnyj (Rus.) Damir Džumhur (Bosna a Herc.) - Nicolás Kicker (Arg.) Teimuraz Gabašvili (Rus.) - Víctor Estrella-Burgos (Dom. rep.) Santiago Giraldo (Kol.) - Andreas Seppi (Tal.) Pierre-Hugues Herbert (Fr.) - Jared Donaldson (USA) Konstantin Kravčuk (Rus.) - Federico Delbonis (Arg.) Feliciano López (Šp.) - Bjorn Fratangelo (USA) Joao Sousa (Portug.) - Janko Tipsarevič (Srb.) Viac k témam: Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry mužov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry mužov

Atos je súčasťou európskeho projektu “ABC4EU” pre smart hranice

S cieľom zvýšiť vnútornú bezpečnosť členských štátov EÚ, ATOS pomáha bojovať proti nelegálnej imigrácii a uľahčuje hraničné kontroly Paris, Madrid, 29. máj 2017 ( WBN/PR ) - Atos, medzinárodný líder v oblasti digitálnej transformácie, sa aktívne podieľa na projekte Automatizované hraničné kontroly v Európe (ABC4EU). Projekt spolufinancovaný Európskou úniou, má za cieľ zlepšiť pružnosť hraničnej kontroly tým, že uľahčí pracovný tok bez ohrozenia bezpečnosti a harmonizuje procesy hraničnej kontroly v celej Európe. Atos ako partner konzorcia poskytuje tieto dva kľúčové subsystémy: Národný facilitačný program (NFP) s registračnou stanicou, ktorá umožňuje overenie osobných dokladov cestujúcich a zachytávanie ich biometrických údajov. Softvér vyvinutý spoločnosťou Atos kontroluje všetko, čo je potrebné pre tieto procesy, a zaznamenáva kroky, ktoré vykonajú pracovníci pasovej a colnej kontroly. Mobilný systém určený na kontrolu smart hraníc. Spoločnosť Atos vyvinula na platforme Android softvér, ktorý spravuje čítanie cestovných dokladov, zachytenie stopy a overenie údajov v rámci rôznych policajných a hraničných systémov na národnej a európskej úrovni. Tieto kľúčové subsystémy už boli testované na dvoch úspešných pilotných testoch na letisku Adolfo Suarez Madrid-Barajas av námornom prístave Algeciras (južne od Španielska), kde Atos nasadil systém NFP a niekoľko terminálov mobilného systému. Atos tiež vycvičil hraničných agentov a dohliadal na ich prácu. Do roku 2020 bude funkčný systém vstupu a výstupu (EES), ktorý nahradí súčasný manuálny systém kontroly pasov a bude vyžadovať registráciu cestujúcich, aby mohli vstúpiť do Schengenského priestoru. Systém zaznamená tranzity do centrálnej európskej databázy a umožní kontrolu vstupov a výstupov. Okrem toho každý členský štát bude môcť riadiť svoj vlastný systém registrácie častých návštev (Frequent Flyer Registration System - FFRS), ktorý uľahčí dopravný tok. Nový systém prispeje k efektívnemu riadeniu povolených krátkodobých pobytov, ďalšej automatizácii hraničných kontrol, lepšiemu zisťovaniu kradnutých dokumentov a identít a bude zahŕňať prípadné zamietnutia vstupu. Tým sa uľahčí prekročenie hraníc bezproblémových cestujúcich, a na druhej strane zefektívni odhaľovanie osôb, ktoré sa neoprávnene zdržiavajú, a identifikácia osôb bez dokladov v schengenskom priestore. Projekt ABC4EU je súčasťou siedmeho rámcového programu pre výskum, technologický rozvoj a inovácie Európskej únie, ktorý sa začal v roku 2014 a má byť ukončený v budúcom roku. Jeho hlavným cieľom je štandardizovať automatizované systémy hraničnej kontroly (ABC) a integrovať tieto systémy s novým systémom IOS (Input and Output System) a NFP (Národné facilitačné programy), ako sa navrhuje v sérii Inteligentné hranice Európskej únie. O spoločnosti Atos: Európska spoločnosť Atos SE (Societas Europaea) je lídrom v oblasti digitálnych služieb s predbežnými ročnými príjmami vo výške okolo 12 miliárd €. Zamestnáva okolo 100 000 ľudí v 72 krajinách. Skupina poskytuje klientom na celom svete služby systémovej integrácie a poradenské služby, riadené služby a služby BPO, cloudové operácie, riešenia na spracovanie veľkých objemov dát a kybernetickej bezpečnosti, ako aj transakčné služby, ktoré zastrešuje značka Worldline, európsky líder v sektore platobných a transakčných služieb. Vďaka svojej odbornej znalosti technológií a poznatkom v odbore pracuje Skupina s klientmi v rôznych sektoroch podnikania: obrana, finančné služby, zdravotníctvo, výroba, médiá, verejné služby, verejný sektor, maloobchod, telekomunikácie a doprava. Atos sa zameriava na obchodnú technológiu, ktorá podporuje pokrok a pomáha organizáciám vytvárať firmy budúcnosti. Skupina je celosvetovým partnerom v oblasti informačných technológií pre olympijské a paraolympijské hry a je uvedená na parížskom trhu Euronext. Atos pôsobí pod značkami Atos, Atos Consulting, Atos Worldgrid, Bull, Canopy, Unify a Worldline. Viac k témam: Atos, facilitačný program, kľúčové subsystémy, mobilný systémZdroj: Webnoviny.sk - Atos je súčasťou európskeho projektu “ABC4EU” pre smart hranice © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Atos je súčasťou európskeho projektu “ABC4EU” pre smart hranice

Šampiónka Roland Garros z roku 2010 nezastavila obhajkyňu titulu

PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Španielska obhajkyňa titulu Garbine Muguruzová-Blancová bez zásadnejších ťažkostí postúpila do 2. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). Odporúčame:Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry žien Štvorka podujatia si v pondelok poradila 6:2, 6:4 s 36-ročnou talianskou veteránkou Francescou Schiavoneovou, vo francúzskej metropole šampiónkou zo sezóny 2010. V prvom dejstve síce z 3:0 s dvojitým brejkom pustila Muguruzová-Blancová súperku do kontaktu, ale od stavu 3:2 jej patril tucet fiftínov v rade až do konca setu. Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2 deň V druhej časti klesla Španielka z 2:0 na 2:3 a 15:40 pri vlastnom podaní, ale včas zabrala a pri skóre 4:4 sa presadila na príjme. Následne sa dopodávala cez jeden Schiavoneovej brejkbal, zužitkovala štvrtý mečbal. Mala pomer "winnerov" a nevynútených chýb 17:16, Talianka 16:21. Dvadsaťtriročná Muguruzová-Blancová bude medzi najlepšími 64 čeliť Estónke Anett Kontaveitovej. Roland Garros - dvojhra žien - 1. kolo: Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-4) - Francesca Schiavoneová (Tal.) 6:2, 6:4 Viac k témam: Francesca Schiavoneová, Garbine Muguruzová-Blancová, Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Šampiónka Roland Garros z roku 2010 nezastavila obhajkyňu titulu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šampiónka Roland Garros z roku 2010 nezastavila obhajkyňu titulu

V truhle s poľským generálom boli časti tiel ďalších siedmich obetí zo Smolenska

VARŠAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Pri exhumácii telesných pozostatkov poľského generála Bronislawa Kwiatkowského, ktorý bol v roku 2010 jednou z obetí leteckého nešťastia pri ruskom Smolensku, sa zistilo, že v truhle sa nachádzajú aj časti tiel ďalších siedmich ľudí. Napísal to na svojej webovej stránke poľský spravodajský magazín Fakt. Exhumácie pozostatkov obetí smolenskej katastrofy sa konajú v rámci nového vyšetrovania prípadu. Ako prvé boli vlani v novembri exhumované pozostatky prezident Lecha Kaczyňského a jeho manželky Marie, ktorí boli pochovaní na krakovskom zámku Wawel. Generál Kwiatkowski bol v čase leteckého nešťastia operačným veliteľom poľského letectva. Jeho vdova Krystyna pre Fakt potvrdila, že v truhle s pozostatkami jej manžela sa nachádzali aj časti tiel iných obetí vrátane už exhumovaných v rámci obnoveného vyšetrovania. Uskutoční sa ešte 40 exhumácií V apríli tohto roku námestník poľského generálneho prokurátora Marek Pasionek oznámil, že počas prvých 17 exhumácií špecialisti konštatovali prípady, keď sa v truhlách niektorých obetí nachádzali aj časti tiel iných ľudí. Podľa Pasioneka sa do konca roku 2017 uskutoční ešte 40 exhumácií. Odporúčame:Poľsko si pripomína siedme výročie pádu prezidentského špeciálu pri Smolensku Agentúra RIA Novosti v tejto súvislosti citovala vyhlásenie ruského veľvyslanca v Poľsku Sergeja Andrejeva, ktorý upozornil, že pozostatky obetí smolenskej katastrofy boli v Rusku len tri dni, počas ktorých sa uskutočnila len prvotná identifikácia. Moskva vychádzala z predpokladu, že ďalšie procedúry spojené s identifikáciou sa uskutočnia v Poľsku. Poľský Fakt však napísal, že v Poľsku sa truhly už neotvárali - údajne vzhľadom na existujúce sanitárne predpisy. Medzičasom sa zistilo, že najmenej dvaja ľudia neboli pochovaní pod svojimi menami. Zrútilo sa pri pokuse o pristátie K havárii poľského vládneho lietadla došlo 10. apríla 2010. Lietadlo prepravovalo poľský prezidentský pár a ďalších príslušníkov poľskej elity do Smolenska, kde si v neďalekej Katyni mali uctiť pamiatku tisícov zajatých poľských dôstojníkov, ktorých počas druhej svetovej vojny zastrelila sovietska tajná polícia. Lietadlo sa však zrútilo pri pokuse o pristátie na letisku Smolensk-Severnyj. O život prišlo všetkých 96 ľudí na palube. V roku 2015 poľskí vyšetrovatelia predložili verejnosti správu, podľa ktorej katastrofu zavinili poľskí piloti s prispením ruských dispečerov. Prokuratúra vlani tiež zverejnila záznam rozhovorov v pilotnej kabíne. Piloti boli pod tlakom Vyplýva z neho, že piloti boli pod tlakom ľudí z prezidentovho sprievodu, ktorý bol v kabíne a napriek hmle na letisku sa snažil posádku prinútiť, aby pristála. Vtedajšia konzervatívna opozícia však naďalej trvala na podozrení, že nešťastie bolo dôsledkom sprisahania a išlo o atentát. Keď sa po posledných parlamentných voľbách ujala moci v Poľsku vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS), vedenej Kaczyňského dvojčaťom Jaroslawom, vyšetrovanie leteckého nešťastia v Smolensku bolo obnovené. Jeho súčasťou sú aj exhumácie. Konajú sa napriek tomu, že viacero rodín pozostalých po obetiach podpísalo otvorený list, ktorým proti nim protestujú. Názor na príčiny nešťastia v Rusku poľskú spoločnosť stále rozdeľujú. Táto najhoršia katastrofa v novodobých dejinách Poľska súčasne prehĺbila traumu v poľsko-ruských vzťahoch. Viac k témam: havária lietadla, Poľsko, Rusko, SmolenskZdroj: Webnoviny.sk - V truhle s poľským generálom boli časti tiel ďalších siedmich obetí zo Smolenska © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V truhle s poľským generálom boli časti tiel ďalších siedmich obetí zo Smolenska

Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry žien

aktualizované 29. mája o 15:55 PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Výsledky pondelňajších stretnutí 1. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2 deň Roland Garros - dvojhra žien - 1. kolo: pondelkové výsleky Kiki Bertensová (Hol.-18) - Ajla Tomljanovičová (Aus.) 4:6, 6:1, 6:1 Francoise Abandová (Kan.) - Tessah Andrianjafitrimová (Fr.) 6:3, 6:4 Catherine Bellisová (USA) - Quirine Lemoineová (Hol.) 6:3, 3:6, 6:1 Johanna Larssonová (Švéd.) - Natalia Vichľancevová (Rus.) 6:4, 6:4 Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-4) - Francesca Schiavoneová (Tal.) 6:2, 6:4 Caroline Wozniacka (Dán.-11) - Jaimee Fourlisová (Aus.) 6:4, 3:6, 6:2 Julia Putincevová (Kaz.-27) - Myrtille Georgesová (Fr.) 6:3, 6:0 Šuaj Čang (Čína-32) - Donna Vekičová (Chor.) 7:5, 6:4 Richel Hogenkampová (Hol.) - Jelena Jankovičová (Srb.) 6:2, 7:5 Ons Jabeurová (Tun.) - Ana Bogdanová (Rum.) 6:3, 6:4 Anett Kontaveitová (Est.) - Monica Niculescová (Rum.) 7:5, 6:1 Zostávajúci pondelňajší program 1. kola dvojhry žien: Magdaléna Rybáriková (SR) - CoCo Vandeweghová (USA-19) Samantha Stosurová (Aus.-23) - Kristína Kučová (SR) Čeng Saj-saj (Čína) - Karolína Plíšková (ČR-2) Jennifer Bradyová (USA) - Kristina Mladenovicová (Fr.-13) Jelena Vesninová (Rus.-14) - Beatriz Haddadová-Maiová (Braz.) Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-16) - Patricia Maria Tigová (Rum.) Elise Mertensová (Belg.) - Daria Gavrilovová (Aus.-24) Lauren Davisová (USA-25) - Carina Witthöftová (Nem.) Danka Koviničová (Č. Hora) - Ana Konjuhová (Chor.-29) Jekaterina Alexandrovová (Rus.) - Kateřina Siniaková (ČR) Verónica Cepedeová-Roygová (Parag.) - Lucie Šafářová (ČR) Mariana Duqueová-Marinová (Kol.) - Irina-Camelia Begová (Rum.) Sara Erraniová (Tal.) - Misaki Doiová (Jap.) Kirsten Flipkensová (Belg.) - Mandy Minellová (Lux.) Irina Chromačevovová (Rus.) - Pauline Parmentierová (Fr.) Varvara Lepčenková (USA) - Andrea Petkovicová (Nem.) Alizé Limová (Fr.) - Magda Linettová (Poľ.) Viac k témam: Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry žien © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry žien

Foto: Medzi obcami Boleráz a Bíňovce sa zrazil kamión s autom, nehodu neprežila jedna osoba

BRATISLAVA/TRNAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Tragická nehoda sa stala dnes medzi obcami Boleráz a Bíňovce v okrese Trnava. Zrazilo sa tu osobné auto s kamiónom. Odporúčame:Foto: Spolujazdkyňa neprežila zrážku motocykla s Mercedesom, motorkára obvinili Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z HaZZ, zrážku neprežila jedna osoba z osobného auta. Hasiči vykonali na havarovaných vozidlách protipožiarne opatrenia a momentálne zachytávajú unikajúce palivo z kamióna. Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Medzi obcami Boleráz a Bíňovce sa zrazil kamión s autom, nehodu neprežila jedna osoba © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Medzi obcami Boleráz a Bíňovce sa zrazil kamión s autom, nehodu neprežila jedna osoba

MDD Na palube jednorožca Areál Auparku a Sad Janka Kráľa v Bratislave Nedeľa 04. Jún 2017.

Bratislava, 29.5.2017 ( WBN/PR ) - Najväčšia oslava MEDZINÁRODNÉHO DŇA DETÍ V BRATISLAVE JE TU! Na palube jednorožca je rodinná celodenná akcia, ktorá sa koná v Sade Janka Kráľa a v areáli Auparku už 6. raz. Kedy? V nedeľu 4. júna 2017 od 10:00 do 17:00 hod. Vlani prišlo príjemne a užitočne stráviť MDD na rodinnú akciu približne desať tisíc usmiatych a spokojných ľudí. Počas dňa sa registrovalo viac ako 2000 detí. Tento rok sme pripravení na našu palubu, teda Na palubu jednorožca, vziať každého, kto sa rád usmieva. Budeme prekonávať slovenský rekord a na záver je pripravená NAJVÄČŠIA TOTRTOVÁ VOJNA NA SLOVENSKU. V s t u p j e v o ľ n ý ! Na DETI bude pri REGISTRÁCII, priamo v Auparku v čase od 10:00 do 14:00 čakať informačný leták a originálna HRACIA KARTA, s ktorou budú môcť absolvovať 20 atraktívnych STANOVÍŠŤ rozmiestnených po celom Sade Janka Kráľa, uvidia záchranársku TECHNIKU a tiež si užijú ukážky práce zásahových jednotiek akými sú polícia, hasiči, záchranári, kynológovia a mnohí ďalší. Po úspešnom absolvovaní každého stanovišťa získajú deti na zadnú stranu HRACEJ KARTY pečiatku s písmenom. Na deti, ktoré absolvujú všetky stanovištia, zozbierajú všetky písmená tajničky a správne ju vyplnia čaká žrebovanie o fantastické ceny: VÍKENDOVÝ RODINNÝ POBYT (dvaja dospelí a dve deti do 15 rokov) v hoteli Danubius Health Spa Resort Esplanade**** s polpenziou, wifi a vstupom do Vodného a saunového sveta od spoločnosti KÚPELE PIEŠŤANY a na cestu AUTO PEUGEOT s plnou nádržou od spoločnosti FINAL-CD - najväčšieho slovenského predajcu automobilov, LET BALÓNOM, VIP EXKURZIU V TV JOJ a iné zaujímavé ceny. O pohodlie a zábavu detí sa bude počas celého dňa starať viac ako 200 ľudí, za čo im patrí veľká vďaka. NA STANOVIŠTIACH SA PREDSTAVIA: KRAJSKÉ RIADITEĽSTVO PZ BRATISLAVA, HASIČSKÝ A ZÁCHRANNÝ ZBOR SR, NÁRODNÁ TRANSFÚZNA STANICA SR, Slovenský Červený kríž, LIFE STAR EMERGENCY, KULTÚRNE ZARIADENIA PETRŽALKA, MATERSKÉ CENTRUM BUDÁTKO, RM GARDEN, ŠPORTOVÝ KLUB POLÍCIE, CAMP WONDERLAND, LIGA ZA DUŠEVNÉ ZDRAVIE, VNÍMAVÉ DETI, SMART LIGHT, SILNÁ SPINKA, LIONS, DENDRIT KANIS, AUPARK, FINAL-CD-NAJVAČŠÍ SLOVENSKÝ PREDAJCA AUTOMOBILOV, KOMUNÁLNA POISŤOVŇA, PRVÁ STAVEBNÁ SPORITEĽŇA, PAULA DR. OETKER, NIVEA, KFC, AVON a ďalší. PRIPRAVENÉ SÚ TIEŽ SPRIEVODNÉ AKCIE: TANEČNÝ wokshop s lektormi Tanečnej školy Kataríny Štumpfovej DanceCool, čitáreň, kreslenie na chodník, meranie zraku, canisterapia, množstvo maskotov v životnej aj nadživotnej veľkosti a veľa ďalších prekvapení. Pripravené je aj niečo len PRE DOSPELÁKOV. BUDÚ MÔCŤ DAROVAŤ KRV PRIAMO NA AKCII V MOBILNEJ JEDNOTKE Z NÁRODNEJ TRANSFÚZNEJ SLUŽBY SR v čase od 10:00 do 14:00 hodiny. Deti z kurzu kreativity (Moonlight Camp) predvedú svoje výtvory a deti z kurzu herectva (Moonlight camp) predstavia sa aj ako figuranti počas simulovaných ukážok pri súťaži Prvej pomoci pod názvom Dieťa života s podtitulom Zachrániť život je jednoduchšie ako ho splodiť. Súťaž bude prebiehať počas celej akcie a o putovný pohár ministra školstva SR budú súťažiť deti zo ZŠ. Odborným garantom projektu je prezident Slovenského Červeného kríža doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Na PÓDIU VYSTÚPIA detskí umelci a slávni hostia. Moderátor SEBASTIÁN BRAŽINA – absolvent kurzu herectva (Moonlight camp). Na pódiu sa ďalej predstavia Deti z Tanečnej školy DanceCool, deti z projektu Na palube jednorožca - kurzu tanca (Moonlight camp), Čestná stráž Ozbrojených síl SR a Martin Harich. Na úplný záver celého podujatia je pripravená NAJVÄČŠIA TORTOVÁ VOJNA NA SLOVENSKU. Ďakujeme z úprimného srdca za dôveru a podporu našim partnerom a spolupracovníkom. Je nám veľkou cťou Vás aj v ich mene už po šiesty raz POZVAŤ Na palubu jednorožca. A samozrejme ÚPLNE ZADARMO! S úctou, Marcel Nemec, Moonlight camp “VŠETCI DOSPELÍ BOLI RAZ DEŤMI, NO MÁLOKTORÍ Z NICH SA NA TO PAMÄTAJÚ” Občianske združenie Moonlight camp sa už siedmy rok úspešne venuje inkluzívnemu vzdelávaniu a podpore nadaných detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Aktuálne realizuje v poradí 6. ročník projektu NA PALUBE JEDNOROŽCA – CELOROČNÉ KURZY HERECTVA, KREATIVITY, HIP-HOPU A SEBAZÁCHOVY. Súčasťou projektu je tiež 5-dňové sústredenie v srdci Európy, na Krahuliach pri Kremnici v období jarných prázdnin, veľká celodenná akcia rodinného typu v areáli Auparku a v Sade Janka Kráľa počas MDD a rovnako aj pobyt v Letnom tábore, či Viaočná besiedka. Záštitu nad projektom prevzal starosta Petržalky Vladimír Bajan a starosta MČ Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý. Výber detí zapojených do projektu prebiehal v spolupráci s odborom školstva a sociálnych služieb na príslušných Mestských úradoch. Viac k témam: Medzinárodný deň detí, Na palube jednorožca, Sad Janka KráľaZdroj: Webnoviny.sk - MDD Na palube jednorožca Areál Auparku a Sad Janka Kráľa v Bratislave Nedeľa 04. Jún 2017. © SITA Všetky práva vyhradené.

logo MDD Na palube jednorožca  Areál Auparku a Sad Janka Kráľa v Bratislave Nedeľa 04. Jún 2017.

Fico vyzval pedagógov, aby žiakom vysvetľovali nebezpečenstvá korupcie

PREŠOV 29. mája (WebNoviny.sk) – Z témy korupcie sa stala silná politická téma, ktorá je často zneužívaná na obvinenia bez akýchkoľvek dôkazov. Pred pozvanými zástupcami škôl a školských úradov z Prešovského kraja to v pondelok v úvodnom príhovore konferencie Zvyšovanie právneho vedomia v oblasti prevencie korupcie a boja proti korupcii vyhlásil premiér Robert Fico. Ficova výzva učiteľom Pred pedagógmi ďalej zdôraznil, že korupcia podľa neho na Slovensku existuje, ale je rozdiel medzi jej vnímaním a skutočnou realitou. Ako dodal, rešpektovať treba nie jej objektívny stav, ale jej vnímanie. „Teda, čo ľudia o korupcii hovoria a za aký vážny problém korupciu považujú,“ povedal Fico. Odporúčame:Premiér Fico sa vyjadril k návrhu Čižnára rozpustiť Kotlebovu ĽSNS Od pedagógov očakáva, aby zrozumiteľným jazykom žiakom základných a stredných škôl vysvetlili, v čom je nebezpečenstvo korupcie. „Nejde o to, aby sme ich učili paragrafy, alebo im hovorili komplikované scenáre. Musíme im dostať do hlavy, že korupcia je zlá, že korupciu treba odsúdiť na každej úrovni a že keď sa s korupciou stretnú, treba ju odsúdiť a odmietnuť,“ uviedol premiér a pedagógov vyzval, aby boli pri komunikácií s deťmi v tejto oblasti inovatívnejší a neučili ich iba formálne cez poučky. „Skúsme im do hláv dostať, že to je zlé a že to poškodzuje krajinu, podnikateľský sektor, vzťahy medzi ľuďmi. Je to jeden z najohavnejších trestných činov. Je to jednoducho rakovina spoločnosti,“ dodal Fico. Protischránkový zákon Pedagógov v príhovore informoval aj o opatreniach, ktoré Úrad vlády SR v oblasti objasňovania korupcie spravil. Priamo na úrade zo sekcie kontroly oddelili špeciálne oddelenie, ktoré sa má zaoberať prevenciou korupcie a koordináciou činností v tejto oblasti. Na čele oddelenia má podľa premiéra stáť „jeden z významných predstaviteľov Policajného zboru“, s ktorým aktuálne rokuje. Fico pedagógom pripomenul, že z úrovne štátu sa proti korupcii bojuje napríklad aj limitovaním používania hotovostných peňazí, zavedením elektronického trhoviska, ale aj prijatím protischránkového zákona. Pripravuje sa tiež nový zákon o oznamovateľoch korupcie, v ktorom chce vláda do trestného poriadku zakotviť rozdiel medzi svedkami a oznamovateľmi korupcie, z ktorých nie každý chce byť svedkom. Zároveň má takýto zákon pomôcť rozšíriť ich ochranu. Podľa premiéra sa uvažuje aj o finančnom odmeňovaní oznamovateľov v prípade, že sa na základe informácií podarí páchateľa korupcie právoplatne odsúdiť. „Nemyslím si, že máme problém v kvalite legislatívy. U nás je skôr problém, ako týchto ľudí chytiť pri trestných činoch tohto charakteru. Aj preto mám od nového zákona veľké očakávania,“ dodal premiér, podľa ktorého v tejto oblasti treba začať šíriť aj trochu strachu, aby si tí, čo páchajú korupciu, neboli istí, že „či ten čo dáva, alebo ten čo pýta, nemá na sebe kameru a mikrofón“. Dodal, že v tejto oblasti rovnako dôležitá ako prevencia je aj represia. „Prevencia je jedna vec. Tú musíme začať od tých najmenších. Ale represia musí zohrávať rovnako dôležitú úlohu,“ povedal. Prednášala trojica odborníkov Na konferencii sa zúčastnilo približne 50 riaditeľov základných, stredných a špeciálnych škôl Prešovského kraja, ako aj zástupcovia školských úradov a metodicko-poradenských centier. „Téma je aktuálna. Sme zodpovední za to, aby sme vzdelávali kolegov, ktorí sú na školách, a verím, že takisto aj táto akcia k tomu prispeje,“ uviedla generálna riaditeľka Metodicko-pedagického centra v Bratislave Kamila Jandzíková. Ako pre agentúru SITA dodal štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák, stretnutie v Prešove je prvým kolom podobných školení, ktoré ministerstvo v spoluprácu s Úradom vlády SR na tému boja proti korupcii pripravuje. Pedagógom na seminári prednášala trojica odborníkov na oblasť boja proti korupcii. Krajňák potvrdil, že aj v školstve sa s korupčným správaním stretávajú. „Áno, sú aj takéto podnety, ktoré naše inšpekčné prostredie rieši. O to viac treba byť informovaný, kde sa dá korupcia nahlasovať a aká je metodika,“ vysvetlil Krajňák s tým, že najviac podnetov prichádza zo stredného školstva. „Ale prierezovo je to aj v základných školách,“ dodal. Zároveň uviedol, že od 1. septembra bude v školách platiť nový štandard finančnej gramotnosti. „Teda nový dokument, ktorý usmerňuje finančnú gramotnosť ako prierezovú tému. V rámci toho je daná aj téma korupcie,“ uviedol s tým, že po pilotnom stretnutí v Prešove uvažujú s generálnym riaditeľstvom Metodického centra v Bratislave aj o ďalších stretnutiach v ostatných ôsmich regionálnych pracoviskách centier. Viac k témam: korupcia, Robert Fico, školstvo, učiteliaZdroj: Webnoviny.sk - Fico vyzval pedagógov, aby žiakom vysvetľovali nebezpečenstvá korupcie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fico vyzval pedagógov, aby žiakom vysvetľovali nebezpečenstvá korupcie

Richard Raši kandiduje na post predsedu Košického samosprávneho kraja

KOŠICE 29. mája (WebNoviny.sk) – Kandidatúru na post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) v pondelok na tlačovej besede oficiálne oznámil primátor Košíc a poslanec NR SR Richard Raši. Kandiduje na základe rozhodnutia predsedníctva strany Smer-SD. Po pondelkovom oficiálnom zverejnení kandidatúry bude Raši oslovovať svojich potenciálnych voličov s mottom Košický kraj - Tu je náš domov. Obyvateľom miest a obcí Košického kraja ponúkne ako inšpiráciu úspešný príbeh Košíc, pozitívne vnímaný doma aj v zahraničí, ktorý chce preniesť do celého regiónu. Voľby do VÚC budú jednokolové Podpredseda Smeru- SD Peter Žiga uviedol, že voľby do vyšších územných celkov budú jednokolové a poslanci i predsedovia budú volení na päť rokov. Odporúčame:Do súboja o post banskobystrického župana vstúpil aj Ivan Saktor Do regionálnych volieb bude Smer stavať ľudí, ktorí majú za sebou výsledky práce a sú slušní. Žiga poďakoval Zdenkovi Trebuľovi, ktorý kraj viedol tri volebné obdobia, za dobré výsledky v rozvoji kraja a realizoval obrovské množstvo investícií. „Nastal čas, aby sme skúsenosti, energiu a chuť preniesli do celého kraja. Preto som prijal možnosť kandidovať a uchádzať sa post predsedu KSK. Ak budem úspešný, nadviažem a budem pokračovať v projektoch, ktoré naštartoval Zdenko Trebuľa. Potrebujeme však veľké investície a nové pracovné miesta, aby ľudia nemuseli odchádzať za prácou, aby sa nerozdeľovali rodiny. Potrebujeme kvalitnú infraštruktúru a nesmieme zabúdať na dostupnú zdravotnú starostlivosť a podporu v sociálnej oblasti. Chceme riešiť aj problematiku Rómov v tom duchu, že zákon musí platiť rovnako pre všetkých,“ povedal Raši. Dodal, že treba viac zviditeľniť kraj tak v rámci Slovenska, ako aj v zahraničí, a na tejto báze rozvíjať turizmus. Uviedol, že podrobnosti svojich zámerov a cieľov zverejní vo svojom volebnom programe. Trebuľa vysvetlil, prečo nekandiduje Zdenko Trebuľa uviedol, že sa po zrelej úvahe a diskusii v rodine i s priateľmi rozhodol v nadchádzajúcich voľbách do VÚC nekandidovať. Zdôraznil, že je to jeho vlastné rozhodnutie. V komunálnej politike pôsobil Trebuľa takmer 20 rokov. „Je na tomto poste potrebná zmena, iný pohľad na riešenie problémov. Navyše dovŕšim dôchodkový vek a chcem sa už venovať rodine a vnúčatám, ktorým som počas pôsobenia vo funkcii nemohol dávať tak veľa, ako by som sám chcel,“ povedal Trebuľa. Podľa jeho slov regionálna samospráva pod jeho vedením urobila veľmi veľa v oblasti ciest, sociálnej sfére i v kultúre a rozvoji turizmu. Viac k témam: KSK Košický samosprávny kraj, Richard Raši, Smer-SD, voľby do VÚC samosprávnych krajov 2017, Zdenko TrebuľaZdroj: Webnoviny.sk - Richard Raši kandiduje na post predsedu Košického samosprávneho kraja © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Richard Raši kandiduje na post predsedu Košického samosprávneho kraja

Firma Dúha, ktorá stavia tunel Višňové, má ďalší problém. Preveruje ju daňová kobra

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Firma, ktorá stavia tunel Višňové, má ďalší problém. Podľa informácií portálu denníka Plus jeden deň pluska.sk daňová kobra ide opäť po krku známej spoločnosti veľkopodnikateľa Miroslava Remetu Dúha. Tentokrát pre daň z pridanej hodnoty. Spoločnosť Dúha rieši polícia aj Finančná správa už vyše roka. V júli 2016 nabehli do sídla spoločnosti ľudia z Kriminálneho úradu Finančnej správy a zhabali všetko účtovníctvo. V prípade bolo začaté trestné stíhanie na úseku spotrebných daní. To však bolo neskôr zastavené. Denník Plus jeden deň však má informácie, že daňová kobra našla vo firme ďalší problém. Tentokrát má isť o podvody na DPH. Na prípade spolupracujú finančníci s NAKA Kriminálny úrad Finančnej správy podľa portálu dokonca potvrdil, že v stavebnej firme momentálne vykonávajú operatívne vyšetrovanie. "Bolo začaté operatívne rozpracovanie na úseku dane z pridanej hodnoty," uviedla pre denník Plus jeden deň hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Odporúčame:Ďalšia nehoda v diaľničnom tuneli Višňové, pri odstrele tam zranilo muža Na prípade spolupracujú finančníci s Národnou kriminálnou agentúrou. "V súvislosti s obchodnou spoločnosťou Národná kriminálna agentúra vykonáva preverovanie v súčinnosti s Kriminálnym úradom Finančnej správy, na základe ktorého bude rozhodnuté o ďalšom postupe," potvrdili na Prezídiu Policajného zboru. Daňová kobra údajne koná okrem iného aj na základe podnetu, ktorý v súvislosti s Dúhou dostali. Podľa informácií portálu pluska.sk existuje podozrenie z krátenia DPH v dodávateľskom reťazci. Finančná správa má preverovať, či si firma neuplatnila neoprávnene DPH, ako aj podozrenie z vytvárania fiktívnych faktúr. To by znamenalo, že si stavebník vyfakturoval peniaze za neuskutočnené práce. V hre má byť aj umelé navyšovanie cien za stavebné práce. Súd nedávno vyhlásil v Dúhe konkurzné konanie Spoločnosť Dúha spolu s talianskou spoločnosťou Salini Impregilo získali ešte v roku 2014 zákazku na výstavbu úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala (13,5 km). Za stavebné práce vrátane razenia tunela Višňové (7,5 km) má konzorcium zinkasovať viac ako 490 mil. eur vrátane DPH. Ide o jeden z najnáročnejších stavebných úsekov na diaľnici D1. Tunel Višňové by mal byť najdlhším tunelom na Slovensku. Termín dokončenia je určený približne na rok 2019. Súd nedávno vyhlásil v spoločnosti Dúha konkurzné konanie, do ktorého ju poslali subdodávatelia. Dôvodom malo byť to, že firma im nezaplatila za rekonštrukciu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Majiteľ to označil za účelový krok. Výstavbu diaľnice to vraj neovplyvní. Viac k témam: Daňová kobra, tunel VišňovéZdroj: Webnoviny.sk - Firma Dúha, ktorá stavia tunel Višňové, má ďalší problém. Preveruje ju daňová kobra © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Firma Dúha, ktorá stavia tunel Višňové, má ďalší problém. Preveruje ju daňová kobra

Foto: Na cestách je akcia Jablko – Citrón, policajti spolu s deťmi kontrolujú vodičov

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - V rámci každoročnej dopravno-preventívnej akcie Jablko - Citrón zmiešané hliadky policajtov a detí opäť ohodnotia ako vodiči dodržiavajú dopravné predpisy, najmä predpísanú rýchlosť. Hliadky na 50 miestach Akcia potrvá počas celého týždňa, pričom hliadky budú rozmiestnené na 50 miestach po celom Slovensku. Vodičov, ktorí povolenú rýchlosť dodržia, odmenia žiaci základných škôl jablkami, pri porušení predpisov zase dostanú vo väčšine prípadov namiesto pokuty kyslý citrón. "Touto akciou chceme upozorniť na prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti. Skutočne je to druhá najpočetnejšia príčina dopravných nehôd," povedal v pondelok v súvislosti s akciou pre médiá viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel. Policajti udelia aj pokutu V prípade, že vodiči porušia dopravné predpisy vážnym spôsobom, udelia im policajti aj pokutu. "Znižovanie nehodovosti na cestách je jednou z našich priorít," vyhlásil. "Akcia je dôležitá s pohľadu toho, že robíme prevenciu a upozorňujeme vodičov, aby sa správali zodpovedne na cestách, aby jazdili pomaly," povedal generálny riaditeľ poisťovne Generali Roman Juráš. "Čo i len jeden zachránený ľudský život je neoceniteľným úspechom," dodal. V minulom roku skontrolovali zmiešané detsko-policajné hliadky 1702 vodičov. Pravidlá cestnej premávky nedodržalo celkovo 478 z nich. Preventívnu akciu organizuje Policajný zbor a poisťovňa Generali od roku 2000. Zobraziť fotogalériu k článku:Dopravno-preventívna akcia Jablko Citrón     Viac k témam: Dopravno-preventívna akcia Jablko - Citrón, Polícia SRZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Na cestách je akcia Jablko Citrón, policajti spolu s deťmi kontrolujú vodičov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Na cestách je akcia Jablko – Citrón, policajti spolu s deťmi kontrolujú vodičov

Peter Sagan klesol v rebríčku UCI WorldTour, v hodnotení UCI World je druhý

AIGLE 29. mája (WebNoviny.sk) - Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) je aktuálne na ôsmej priečke rebríčka UCI WorldTour, v ktorom obhajuje celkové prvenstvo. Na čele zostal kráľ cyklistickej jari, Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing), druhý je Španiel Alejandro Valverde (Movistar) a na tretie miesto sa posunul čerstvý víťaz Giro dˇItalia, Holanďan Tom Dumoulin (Sunweb). Odporúčame:Storočnicové Giro d´Italia vyhral Dumoulin, rozhodla záverečná časovka Štvrté miesto patrí Poliakovi Michalovi Kwiatkowskému (Sky) a pred Petrom Saganom figurujú aj Belgičan Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar) a Austrálčan Richie Porte (BMC Racing). Starší zo Saganovcov Juraj (Bora-Hansgrohe) je ako druhý a zároveň posledný bodujúci Slovák na 207. pozícii. Odporúčame:Peter Sagan sa pripravuje v horách Utahu, Amerika mu pomáha V rebríčku tímov sú na čele jazdci belgického Quick-Step Floors pred súpermi z BMC Racing. Tretí je španielsky Movistar. Nemeckému zoskupeniu Bora-Hansgrohe s viacerými Slovákmi v zostave patrí ôsma priečka. Dvojnásobný a úradujúci majster sveta Peter Sagan zároveň je na druhom mieste hodnotenia UCI World, ktorý zaviedla Medzinárodná cyklistická únia (UCI) len v minulom roku a počítajú sa doň výsledky zo všetkých pretekov pod hlavičkou UCI. Pred Saganom so 4581 bodmi je Van Avermaet so 4967 bodmi. Tretia priečka patrí Španielovi Alejandrovi Valverdemu (4204 b). Druhý najlepší slovenský cyklista v tomto rebríčku je Juraj Sagan na konci šiestej stovky (591.), nasledujú Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica) na 738. a Marek Čanecký (Amplatz-BMC) na 774. mieste, Michael Kolář (Bora-Hansgrohe) je 868. V hodnotení krajín vedie Belgicko pred Kolumbiou a Španielskom, Slovensko je na 11. priečke. Svetové cyklistické rebríčky UCI stav k 29. máju 2017: UCI WorldTour: Jednotlivci: 1. Greg van Avermaet (Belg.) 2528 bodov, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar 1994, 3. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb 1851, 4. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Sky 1701, 5. Philippe Gilbert (Belg.) Quick-Step Floors 1670, 6. Nairo Quintana (Kol.) Movistar 1536, 7. Richie Porte (Aus.) BMC Racing 1362, 8. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 1305, 9. Daniel Martin (Ír.) 1215, 10. Sergio Henao (Kol.) Sky 1152,...207. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 40 Tímy: 1. Quick-Step Floors 8436 bodov, 2. BMC Racing 6531, 3. Movistar 5556, 4. ORICA-Scott 5221, 5. Team Sky 4869, 6. Trek-Segafredo 4667,...8. Bora-Hansgrohe 3677 UCI World: Jednotlivci: 1. Greg van Avermaet (Belg.) 4967 bodov, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 4581, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar 4204, 4. Nairo Quintana (Kol.) Movistar 3930, 5. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 3568, 6. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb 2676,... 591. Juraj Sagan, Bora-Hansgrohe 120, 738. Patrik Tybor, Dukla Banská Bystrica 90, 774. Marek Čanecký, Amplatz-BMC 85, 868. Michael Kolář, Bora-Hansgrohe 70, 987. Martin Haring, Dukla Banská Bystrica 56, 1084. Erik Baška (všetci SR) Bora-Hansgrohe 48. Krajiny: 1. Belgicko 15 222 bodov, 2. Kolumbia 13 349, 3. Španielsko 12 930, 4. Francúzsko 11 776, 5. Taliansko 11 607, 6. Veľká Británia 10 283,...11. Slovensko 5085. Viac k témam: cyklistika, Peter Sagan, UCI World, UCI WorldTourZdroj: Webnoviny.sk - Peter Sagan klesol v rebríčku UCI WorldTour, v hodnotení UCI World je druhý © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Peter Sagan klesol v rebríčku UCI WorldTour, v hodnotení UCI World je druhý

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Francúzsky prezident Macron sa zaujímal o Ficov názor na Rusko
Diaľnica D1 v úseku Turany – Hubová povedie cez tunel
Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské
V truhle s poľským generálom boli časti tiel ďalších siedmich obetí zo Smolenska
Aktualizované: Zlatú palmu v Cannes získal film The Square režiséra Rubena Östlunda
Deväťnásobný parížsky šampión Nadal zdolal Paireho, zahrá si v druhom kole
Takmer dve tretiny žien sa aktívne zaujímajú o zdravie svojho partnera

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Preosiaty popol z dreva

vám dobre poslúži na čistenie kovov a plechov.

Stavebník

Akumulácia a tepelná kapacita stavby

Schopnosť stavebnej konštrukcie akumulovať teplo závisí od jej celkovej tepelnej kapacity. Akumulačná schopnosť rastie úmerne so špecifickou hmotnosťou materiálu, čiže teplo lepšie akumulujú stavby s ťažšou (masívnejšou) nosnou a strešnou konštrukciou.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Bratislava, mapa Bratislava-staré mesto, Bernolákovo, Dunajská Lúžna, Chorvátsky Grob, Ivanka pri Dunaji, Marianka, Most pri Bratislave, Rovinka,svätý Jur, Senec, Zálesie
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang